Spôsoby Krmenia
Požívame 3 základné spôsoby kŕmenia, ktoré je možné kombinovať na jednom kŕmnom mieste.
Bodové kŕmenie:
sa používa na menších vodách, kde dokážeme presne určiť miesto kŕmenia kaprov alebo na vodách so silným rybárskym tlakom. Množstvo použitého kŕmenia sa prispôsobuje sezóne, rybárskemu tlaku, množstvu kaprov. Veľkosť kŕmneho miesta je cca 1 meter štvorcový. Ak chceme selektovať veľkosť kapra, nástrahu uložíme ďalej od kŕmneho miesta, v závislosti od množstva kaprov na kŕmnom mieste vo vzdialenosti od 1 do 5 metrov.
Kŕmne cesty:
sa používajú na zachytenie kaprov na veľkých vodných plochách, na ktorých vyhľadávajú potravu. Nástrahu ukladáme priamo do kŕmnej cesty, prípadne do vzdialenosti 1 až 2 metre od cesty. Kŕmne cesty vytvárame z peliet a krájaných boilies ako aj z partiklu.
Plošné kŕmenie
Používame na vodách, kde sa vyskytuje veľa bielej ryby, prípadne menších kaprov. Na ploche veľkej približne 4 až 16 metrov štvorcových pravidelne zakŕmime peletami a boilies v pomere čím viac kaprov, tým viac boilies. Na niektorých vodách je doslova nevyhnutné masívne kŕmenie 3 až 5-timi kilogramami boilies. Záleží na množstve prirodzenej potravy i množstve kaprov. Napríklad na veľkých priehradách je toto kŕmenie veľmi úspešné.
Kŕmenie podľa ročného obdobia
Množstvo kŕmenia ako aj jeho zloženie prispôsobujeme množstvu prijímania potravy kaprov. Napríklad pred trením kapry prijímajú veľa potravy zo zameraním na energiu a bielkoviny. Naopak na jeseň, keď voda ochladne pod 10 stupňov Celzia, kapry znížia objem potravy na minimum.
Jar a leto
sa dá všeobecne považovať za obdobie, kedy kapry potrebujú veľa potravy. V tomto období môžeme kŕmne miesta prikrmovať množstvom 1 až 5 kg kŕmenia aj niekoľkokrát denne. V teplé jesenné dni je toto množstvo vhodné tiež. Nerobíme tak však pri výraznom ochladení.
V zimnej a chladnej jesennej vode
množstvo potravy na kŕmenie znižujeme. Na veľkých vodných plochách môžeme počítať s veľkými kŕdľami kaprov i bielej ryby, preto množstvo kŕmenia úmerne zvýšime na dvoj až päťnásobné množstvo oproti malým rybníkom. Zloženie kŕmenia prispôsobujeme potrebám kaprov podľa ročného obdobia. V chladnej vode sa kŕmenie skladá prevažne z rýchlo stráviteľných zložiek bohatých na uhľohydráty. V teplej vode rýchlosť trávenia u kaprov stúpa, a preto preferujeme kŕmenie bohaté na bielkoviny a tuky.